Vítame vás pri čítaní druhého dielu o vývoji plisovania v dejinách ľudstva. V minulom diele sme si priblížili archeologické nálezy prvých staroegyptských odevov so skladanými záhybmi, ich vzhľad, význam a pravdepodobnú technológiu výroby. Nakoľko egyptská móda a jej techniky sa významne podpisujú pod inšpiráciu ďalších generácií, príbeh bude aj dnes pokračovať v Egypte.
Vykopávky hrobov, starodávne sochy a nástenné maľby nám prezrádzajú veľa o histórii módy starých Egypťanov. Kráľ Tutanchamon (asi 1336 – asi 1327 pred n. l.) bol pochovaný s viac ako 100 druhmi rôzneho textilu. Jeho hrobka obsahovala mnoho košieľ, kiltov a plášťov, ktoré nám poskytujú jedny z najlepších opisov módy Novej ríše, aké sa doteraz našli.
Dnes vieme, že egyptská móda vznikla hlavne preto, aby ľudí udržala v chlade v horúcej púšti. Z toho dôvodu bol najviac používanou a cenenou tkaninou ľan, ktorý vďaka svojim chladivým vlastnostiam pomáhal ľudom chrániť sa v horúcom podnebí. Plátno sa vyrábalo z rastliny ľanu točením vlákien zo stonky. Následne sa ľanové vlákna spriadali do nití a tkali na vodorovnom tkáčskom stave, aby sa vytvoril jeden dlhý kus látky, ktorý sa následne nastrihal. Nakoľko egyptskí tkáči boli veľmi zruční vo svojom remesle, vedeli utkať ľan do veľmi jemnej väzby. Dokázali vyrobiť ľanové plátno, ktoré bolo také čisté a jemné, že vyzeralo takmer ako gáza. Pradenie, tkanie a šitie boli veľmi dôležité remeslá pre všetky egyptské spoločnosti. Kvalita látky odrážala aj spoločenské postavenie – najjemnejšie plátno tkané zlatými niťami bolo natoľko náročné na výrobu, že si ho mohli dovoliť nosiť iba faraóni. Pre porovnanie, otroci nosili iba hrubý nepohodlný ľan alebo kožu.
Pre Egypťanov malo hlboký význam aj samotné farebné prevedenie odevov. Modrá farba pripomínala boha Amona, boha vzduchu. Zelená predstavovala život a mladosť, žltá bola symbolom zlata. Červená farba symbolizovala násilie a nepoužívala sa často. Čierna farba sa používala iba na farbenie parochní. Biela bola posvätnou farbou, ktorá predstavovala čistotu, no najčastejšie svoje odevy ponechávali v prírodnej farbe.
Egypťania prostredníctvom módy kreatívne vyjadrovali svoju kultúru, postavenie a osobnosť. Boli prvou ľudskou spoločnosťou, ktorá mala zmysel pre štýl. Adorovali ľudské telo a chceli, aby oblečenie bolo lichotivé. Boli hrdí na svoju krásu a venovali nesmiernu starostlivosť svojmu vzhľadu. Starí Egypťania dbali predovšetkým na čistotu a osobný vzhľad. Ľudia, ktorí neboli upravení, boli považovaní za menejcenných. Muži aj ženy používali kozmetiku a nosili šperky. Verili, že jeden šperk, amulet, chráni svojich majiteľov a dodáva im silu.
Meno, ktoré je výrazne spojené s módou starovekého Egypta, je nepochybne Kleopatra – kráľovná Nílu. Narodila sa v roku 69 pred n. l. a zomrela 30 p. n. l. Jej rodina vládla Egyptu po celé storočia. Po smrti svojho otca sa ako 18-ročná stala vládkyňou Egypta so svojím 10-ročným bratom Ptolemaiom XIII. Jej život bol neustálym bojom o udržanie trónu a vplyvu. Kleopatra bola veľmi inteligentná vládkyňa, intelektuálka so šarmom, vtipom a priateľským vzhľadom. Hovorila niekoľkými jazykmi, rovnako vynikala v matematike, filozofii a astronómii. Vedela, ako použiť svoje osobné kúzlo a využiť ho ako svoju prednosť v politike.
Stopu v histórii nezanechala len ako geniálna vládkyňa, no hlavne tým, že určovala trendy, ktoré pretrvávajú až do dnes. Vo svojom šatníku šikovne kombinovala grécke a egyptské prvky. Taktiež kombinovala skromnejšie róby so zvodnými egyptskými zdobeniami, podobne ako dnes moderné ženy kombinujú drahé a lacnejšie kúsky odevov. Vždy chodila krásne oblečená a bohato zdobená. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfumy z cédra, škoricovníka, myrhy a mala dokonalý mejkap z prírodných farieb. Kozmetické prípravky mala uložené v ozdobných keramických nádobkách. Používala kovové dokonale vyleštené zrkadlo, nakoľko sklenené ešte nepoznali. Ruky mala často zdobené jemnými vzormi namaľovanými hennou. Ako obuv používala ľahké kožené sandále s kovovými ozdobami. Na každú cestu si so sebou brala 500 kôz, v ktorých mlieku sa denne kúpala. Bola tiež autorkou jednej z prvých kníh o kozmetike, jej recepty na krásu napísané na papyruse sa zachovali až dodnes. Vďaka svojej pútavej osobnosti a štýlu mala vplyv na egyptské ženy , ktoré sa líčili a obliekali ako ona.
Módu posunula na vyššiu úroveň tým, že sa dokázala prispôsobiť akejkoľvek príležitosti a vždy sa podľa toho obliecť. Jej štýl bol podobný ako u iných bohatých ľudí v Egypte, ale svoj vzhľad upravovala tak, aby bola jedinečnejšia a dokázala si ním nakloniť egyptský ľud. Disponovala bohatým šatníkom, v ktorom prevažovali pestro sfarbené a mimoriadne zdobené odevy tkané zlatom, ozdobené výšivkami a korálkami. Veľmi často nosila dlhé nariasené šaty, obohatené o ručné plissé. Plisované odevy boli považované za hodné len kráľovien a faraónov, počas ich vládnutia celé tisícročia. Kleopatra je známa ako posledná faraónka v Egypte, pretože po jej smrti Egypt ovládla Rímska ríša.
Jej životný príbeh bol inšpiráciou mnohých kníh a filmov. Jednou z najznámejších filmových verzií príbehu o Kleopatre je film Cleopatra z roku 1963 v hlavnej úlohe s Elizabeth Taylor. Filmová Cleopatra mala sama rekordných šesťdesiatpäť kostýmov, ktoré boli mnohokrát plisované. V štvorhodinovom zostrihu je však vidieť iba tridsaťosem z nich. Kostýmy navrhla Irene Sharaff, vďaka ktorej film získal Oscara za najlepší kostýmový návrh. E. Taylor sa tak stala najatraktívnejšou z dám stvárňujúcich vo filme Kleopatru a radí sa medzi módne ikony, ktoré dodnes rezonujú v spoločnosti.
Ak ste blog dočítali až do konca, úprimne vám ďakujeme za pozornosť. Tento diel nebol striktne zameraný na vývoj plisovania ako takého, ale jeho účelom bolo priblížiť a ozrejmiť vám vplyv Egypta na dnešnú podobu odievania ľudstva. Móda Egypťanov sa stala inšpiráciou pre mnohých umelcov a vďaka nej môžeme pochopiť, ako jej vzhľad ovplyvnil mnohé generácie a svet, v ktorom dnes žijeme.
Budeme radi, ak nám zanecháte svoju spätnú väzbu, ako sa vám tento diel páčil, napríklad prostredníctvom našich sociálnych sietí. Majte sa krásne, čítame sa v ďalšom diele o plissé v dejinách ľudstva :)
ZDROJE
Želmíra Živná –Šaty dělají člověka,1976
Slovenské pedagogické nakladateľstvo - Estetika odievania, 1984
https://sarahamla.wordpress.com/2016/05/04/research-paper-outline/
https://style.time.com/2013/06/12/50-years-later-how-cleopatra-continues-to-influence-fashion-today/
https://en.wikipedia.org/wiki/Cleopatra
https://karibovee.com/cleopatra-fashion-icon-military-leader-murderer/
http://ancient-egyptian-clothing.blogspot.com/2011/11/ancient-egypt-queen-cleopatra-facts.html
https://www.csfd.cz/film/6387-kleopatra/zajimavosti/?type=film
https://www.britannica.com/topic/Cleopatra-film-by-Mankiewicz
https://fashionhistory.fitnyc.edu/1963-mankiewicz-cleopatra/